Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na specjalizacji dietetyka.

 

Od 9 lat zajmuje się pacjentami, którzy chcieliby powrócić do wymarzonej masy ciała, kobietami w ciąży, a także osobami z cukrzycą, wysokim cholesterolem i innymi schorzeniami. Stara się uwzględnić każdą indywidualną prośbę w doborze planów dietetycznych. Specjalistka od tzw. trudnych zadań. Pomaga pacjentom chorym na nowotwory podczas chemio- i radioterapii. Autorka opracowań Żywienie w szpiczaku mnogim oraz Medycyna XXI wieku - żywienie w chorobach nowotworowych.

Układa diety dla par, które starają się o dziecko. Dzięki temu przyszło już na świat kilkoro dzieci.

 

Współpracuje także z firmami spożywczymi, farmaceutycznymi, generycznymi, a także z organizacjami pozarządowymi. Autorka wielu opracowań do prasy, a także częsty gość w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych.


Prywatnie uwielbia góry i las pod każdą postacią. Swój wolny czas często spędza w podróży ze swoją rodziną, w tym z trzyletnim Fabianem.


„Dietetyka to forma leczenia i poprawiania samopoczucia każdego człowieka. Dietetyka to profilaktyka chorób cywilizacyjnych, to także gwarancja dużej ilości sił witalnych na całe lata. Dietetyka to jednocześnie moja pasja i zawód, a każdy pacjent to nowe wyzwanie.”