Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na specjalizacji dietetyka.

 

Od 2006 roku zajmuje się pacjentami, którzy chcieliby powrócić do wymarzonej masy ciała, kobietami w ciąży, a także osobami z cukrzycą, wysokim cholesterolem i innymi schorzeniami. Stara się uwzględnić każdą indywidualną prośbę w doborze planów dietetycznych. Specjalistka od tzw. trudnych zadań. Pomaga pacjentom chorym na nowotwory podczas chemio- i radioterapii. Autorka opracowań Żywienie w szpiczaku mnogim oraz Medycyna XXI wieku - żywienie w chorobach nowotworowych, a także książki kucharskiej "Dieta łatwostrawna - z czym się to je".

Specjalizuje się w dietach dla osób w trakcie leczenia onkologicznego, bo wie, że żywienie ma olbrzymie znaczenie w trakcie walki z chorobą.

Prowadzi liczne szkolenia, wykłady w szpitalach i placówkach oświatowych w całej Polsce. Szkoli zarówno pracowników różnych firm, pacjentów, jak i personel medyczny i farmaceutów. Nauczyciel akademicki na kierunku Dietetyka Kliniczna i Dietetyka Stosowana w WSIiZ.

Współpracuje także z firmami spożywczymi, farmaceutycznymi, generycznymi, a także z organizacjami pozarządowymi. Autorka wielu opracowań do prasy, a także częsty gość w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych. Ambasadorka wielu programów i inicjatyw.


Prywatnie uwielbia góry i las pod każdą postacią. Swój wolny czas często spędza w podróży ze swoją rodziną, w tym z dwoma synami. Pomiędzy domem, a życiem zawodowym praktykuje jogę. Lubi też czas spędzać w kuchni gotując różne zdrowe potrawy dla swoich bliskich.


„Dietetyka to forma leczenia i poprawiania samopoczucia każdego człowieka. Dietetyka to profilaktyka chorób cywilizacyjnych, to także gwarancja dużej ilości sił witalnych na całe lata. Dietetyka to jednocześnie moja pasja i zawód, a każdy pacjent to nowe wyzwanie.”