Żywienie i dietetyka

Nadwaga – pierwszy dzwonek
pierwszy_dzwonek.jpg

Czujesz, że Twoje spodnie są już lekko przyciasne?
Masz wrażenia, że wszystko skurczyło się w praniu?
A może po prostu widzisz, że w ostatnim czasie utyłeś i nie wiesz jak się tego pozbyć?


więcej
Kawa czy herbata i dlaczego akurat tea?
pu-erh-guarana-wellness.jpg

Pomiędzy smakiem, potrzebą i uzależnieniem od kawy/herbaty. W codziennym, ciągłym pędzie łatwo mogą rozmyć się granice między atutami tych popularnych napojów. Można postawić pytanie w miejsce popularnego „jak żyć” – a więc co pić?


więcej
Jak grillować, aby było zdrowo?
warzywa_na_grilla.jpg

Według badań sondażowych najczęściej na grillu przyrządzamy:pPołowa z nas najczęściej jada kiełbasę z grilla, jedna czwarta natomiast czerwone mięso- schab, karkówka itp. Białe mięso, podobnie jak warzywa jako główne grillowane produkty wybiera na pierwszym miejscu po 8% osób, rybę tylko 5%.

 


więcej
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o węglowodanach
weglowodany.jpg

Dlaczego węglowodany są tak ważne w prawidłowym żywieniu?
Są one podstawowym źródłem energii i dlatego powinny pokrywać ok. 55% energii całej diety w ciągu całego dnia. Należy wybierać produkty pełnoziarniste, np. chleb i makaron razowy, mąka razowa, ciemny ryż, ziemniaki w mundurkach (po dokładnym umyciu).


więcej
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o białkach
bialka.jpg

Dlaczego białka są jednym z najważniejszych elementów prawidłowej diety?
Białka można śmiało przyrównać do cegiełek, które budują nasz organizm. Tworzą tkankę mięśniową, skórę, kości, krew, wchodzą też w skład enzymów, hormonów. Tak więc oprócz roli budulcowej spełniają także funkcje regulacyjne. Dodatkowo jeśli nasz organizm nie dostanie odpowiednich ilości węglowodanów wykorzystuje właśnie białka na cele energetyczne.


więcej
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o żywieniu dzieci
nowalijki.jpg

Nowalijki dla dziecka - tak czy nie?
Nowalijki mają mniej wartości odżywczych niż warzywa ze środka sezonu, do tego są często dość mocno nawożone (przyśpieszenie wzrostu) dlatego też jeśli podajemy dzieciom młode warzywa to w niewielkich ilościach i nie za często. Podając dziecku nowalijki zwróćmy uwagę na dokładne umycie i obranie warzyw.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowalijek z upraw ekologicznych, gdzie mamy pewność, że warzywa nie były sztucznie napędzane chemią.


więcej
Długotrwałe odchudzanie bez efektu jo-jo
kiedy_spalamy_tkan_tluszcz.jpg

Odchudzanie, podobnie jak tycie jest długotrwałym procesem. Tak jak sukcesywnie przybieramy na wadze, tak samo powinniśmy chudnąć – powoli. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że organizm każdą naszą próbę odchudzania traktuje jak okres niedostatku pożywienia, wynikający z czynników zewnętrznych.


więcej
Nadwaga - przemiana materii
wolna_przemiana_materii.jpg

Wolna przemiana materii – czy myślisz, że właśnie dlatego w ostatnim czasie przybrałeś tu i ówdzie.


więcej
Dietetyk – Twój osobisty doradca
dietetyk.jpg

Szukasz sprawdzonego dietetyka?
Chcesz trafić do specjalisty kompetentnego i doświadczonego?
Oczekujesz miłej atmosfery a jednocześnie dopingu do działania?


więcej
Praca za biurkiem – co dzieje się z naszym ciałem
praca_zabiurkiem.jpg

Ile razy zadawaliśmy sobie pytanie: dlaczego kiedyś jadłem to, co chciałem, a teraz musze wszystko dokładnie oglądać zanim włożę sobie na talerz? A może zaraz po zakończeniu szkoły zaczęliśmy szybko tyć. Być może nawet nie mamy nadwagi czy otyłości, ale waga niepokojąco rośnie do góry. Czas to zatrzymać!

 


więcej
Masa ciała w normie – pomiary
proporcje_ciala.jpg

Intensywnie ćwiczysz, a Twoja waga stoi w miejscu?
Czujesz, że możesz być szczuplejsza, zgrabniejszy, lepiej zbudowany/a, ale nie wiesz jak się za to zabrać?
A może czujesz się dobrze ze swoją wagą, ale Twoje ciało nie wygląda tak jak powinno?

 


więcej
Dlaczego fast foody nie są dobre w walce z niedowagą?
fast_food.jpg

Niedowaga to stan, w którym człowiek za mało waży w stosunku do swojego wzrostu. Wszyscy ludzie z kłopotem nadmiernych kilogramów zadają sobie pytanie: Jak to możliwe – ważyć za mało?! Aby zdrowo przytyć (nie)stety nie wystarczy dodać sobie niezdrowych, powszechnie uważanych za wysokoenergetyczne produktów. Taką dietę należy odpowiednio skomponować, aby nie był to proces tuczenia, ale zdrowego przybierania na masie ciała. Należy także sprawdzić ile tkanki tłuszczowej maksymalnie można zwiększyć, a ile mięśni.

 


więcej
Problem z zajściem w ciążę
ciaza.jpg

W dzisiejszych czasach problem z zajściem w ciążę dotyczy wielu związków. Jak szacują badania – co 4 para w Polsce ma przejściowe problemy z poczęciem dziecka. U 20% z tych osób problemy te utrzymują się dłużej niż kilka miesięcy. Jedną z przeszkód jaka może stanąć na drodze powiększenia rodziny jest zbyt niska masa ciała kobiety.

 


więcej
Niedowaga, a problem odżywienia organizmu
zbilansowana_dieta.jpg

W przypadku osób z niedowagą bardzo ważną rolę odgrywa zdrowa, zbilansowana dieta, która nie tylko pomoże przybrać na wadze ale również odżywi organizm… Czy wiesz, że ze zbyt małą ilością kilogramów wiąże się często niedobór witamin i składników mineralnych w twoim organizmie? Czym to może się objawiać? Pierwsze symptomy jakie możemy zaobserwować to wypadające włosy (w nadmiarze), łamiące się paznokcie, białe plamki na paznokciach, zajady w kącikach ust, ospałość, senność, rozdrażnienie.


więcej
Co czeka na Ciebie w naszej poradni dietetycznej?
poradnia_dietetyczna.jpg

Nie wiesz, która teoria dotycząca spraw żywienia i odchudzania jest prawdziwa?
Koleżanka poleciła Ci dietę, ale nie wiesz czy Ci nie zaszkodzi?
Próbowałeś już wszystkiego i nic się nie powiodło? 
A może po prostu lekarz skierował Cię na konsultację dietetyczną?


więcej
Odchudzanie – sprawdź co jest ważne
kampania_odchudzanie.jpg
  • Próbowałeś już wielu metod na odchudzanie, ale zawodziły?
  • Brakowało Ci bata i motywacji?
  • A może nie wiesz, że można być na diecie odchudzającej i jednocześnie nie czuć głodu, a dietę prowadzić bez farmakologii?

więcej